Pogórze tworzy wyraźny 14 km długi wapienny grzebień, ciągnący się ze wschodu na zachód, leżący prawie prostopadle do głównego grzebienia Wysokich Tatr.
   
Dla turystów dostępna jest tylko Przełęcz pod Kopą, co daje tylko "posmak" tych geologicznie mocno zróżnicowanych gór. Działanie lodowców z okresu pierwszego zlodowacenia nie wywarło żadnego wpływu na kształt Bielskich Tatr. Nie znajdziemy tu tak charakterystycznych dla sąsiednich gór moren, skalnych progów, tarasów czy olbrzymich rosoch. Uwagę przyciąga piękno wapiennych i dolomitowych ścian ze stromymi trawiastymi zboczami i bogatą roślinnością. Do wyraźnie dominującej zachodniej części głównego grzebienia (po Sziroke sedlo) należy Zdiarska vidla. Najwyższy szczyt Hawrań (2151,5 m.) jest - podobnie jak pozostałe szczyty - niedostępny dla turystów.
   
Góry są wyjątkowym krasowym tworem. Z licznych jaskiń dostępna jest Beliańska jaskinia nad osadą Tatrzańska Kotlina. Z tej osady jest dogodny również dostęp do jedynego schroniska w Tatrach Bielskich - Chata Plesnivec (1290 m.) pod Bujaczim vrchom. Gór nie zdobi żaden staw, ale mimo to jest uważane za najpiękniejszą i naturalnie najbogatszą część Tatr. Urodzajne wapienne ziemie - w odróżnieniu od Wysokich Tatr - rodzą o wiele bardziej rozmaitą kwietną szatę. Z wszystkich rodzajów wspomnijmy tylko na najbardziej typowy kwiat - alpejską szarotkę (Leontopodium alpinum).
   
Pierwszymi zwiedzającymi pogórze byli prawdopodobnie pasterze owiec (XIV w.) Od XVII w. w tej okolicy prowadzono wypalanie drzewnego węgla i wydobywano miedź oraz inne rudy. Od 1978 roku wstęp na większą część Tatr Bielskich - decyzją administratora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TaNaP) - został zakazany! Głównym powodem była troska o zachowanie cennych rodzajów flory i fauny oraz naturalnego środowiska tej części parku narodowego. Dla turystów dostępne są tylko skrajne doliny Koperszady Zadnie, Koperszady Przednie i Dolina Siedmiu Pramenov. Od roku 1993 jest dostępny szlak dydaktyczny Monkovou doliną, który łączy jedyną w swoim rodzaju wioskę Żdziar z Szirokim sedlom i Przełęczą pod Kopą.